Lístky z jedlé krajky
Zde jsem pro Vás připravila jednoduchý postup na přípravu lístků z jedlé krajky. Z těchto lístků se dále vyrábějí celé kytičky - postup naleznete pod názvem "kytička z jedlé krajky" a "pivoňka z jedlé krajky"
- hmotu na jedlou krajku TRICOT MIX
- vodu
- silikonovou šablonu
- stěrku nebo tvrdou kartu
- gelovou, případně airbrushovou barvu
Lístek sušený jen při pokojové teplotě je elastický - ohebný. Když se prstem dotkneme rozetřené krajky, musí být na dotyk suchá. Vezmeme silikonku mezi dva prsty a lehce zmáčkneme - tím se lístek částečně odloupne od šablony. Pokud se lístek vůbec neodloupne, tak není krajka ještě zcela suchá a raději počkáme cca hodinku. Pak to zkusíme znovu. Schnutí je část, která trvá nejdéle a nedá se uspěchat. Nedočkavostí bychom mohli lístky zcela zničit a pak by nezbylo než začít znovu !!
Jakmile se lístek částečně "odlepil" od šablony, opatrně ho uchopíme mezi dva prsty a mírným tahem se ho pokusíme odloupnout zcela. Musíme to dělat opatrně. Pokud má lístek tendenci se deformovat, tak není ještě zcela suchý. V takovém případě ho opatrně vrátíme zpět do šablony, lehce přimáčkneme a necháme ještě doschnout.
Aby lístky příliš nevyschly a nebyly pak náchylné k lámání, je nejlepší je uchovávat v dobře uzavíratelném sáčku až do chvíle, kdy jich vyrobíme dostatečné množství pro zhotovení KYTIČKY Z JEDLÉ KRAJKY a PIVOŇKY Z JEDLÉ KRAJKY. Lze je takto skladovat cca 30 dní při pokojové teplotě.
Samotné sušení lístků je sice dosti zdlouhavé, ale je velmi důležité sušit je pouze při pokojové teplotě. Lístky sušené v troubě jsou totiž lámavé a křehké a pro výrobu kytiček nepoužitelné !!
V případě jakýchkoliv nejasností se na mě můžete obrátit s dotazem, který dle časových možností ráda zodpovím.